به موجب بخشنامه جدید دولت واردکنندگان محصولات حوزه IT و ICT که ثبت سفارش خود را با دلار ۴۲۰۰ تومانی انجام داده اند برای ترخیص کالاهای خود ناچارند ما به تفاوت نرخ  دولتی با نرخ ارز در بازار ثانویه که حدود ۸۰۰۰ تومان است پرداخت کنند.

به دنبال این اتفاق رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشوربه ارسال نامه ای مبنی بر ملغی کردن بند ۵ بسته ارزی اقدام کرده و در نامه اعتراضی سازمان، چهار درخواست مشخص به شرح زیر از معاون اول رییس جمهور مطرح شد:

الف) در فوریت اول نسبت به کان لم یکن بند ۵ بسته ارزی جدید اقدام شایسته مبذول گردد.

ب) امکان تعدیل در قراردادهای دولتی، شبه دولتی یا وابسته به دولت منعقده با بخش خصوصی، به خاطر تلاطم نرخ ارز، فراهم گردد.

ج) کلیه جرایم تاخیر در تحویل تجهیزات که به‌علت تغییر در سیاست‌های ارزی دولت برای بخش خصوصی ایجاد شده است بخشوده گردد.

د) از این پس هیچ آیین‌نامه و  یا بخشنامه‌ای که بار مالی برای بخش خصوصی ایجاد می نماید بدون کسب نظر نمایندگان صنفی آنها صادر نگردد.

در نشست خبری که برای تشریح این موضوع در سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران برگزار شد، آزاد معروفی رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء و داده ‏های عظیم این سازمان درباره مشکلاتی که برای وارد کنندگان سخت افزار پیش آمده، گفت:بسیاری از واردکنندگان اجناس خود را با توجه به نرخ دولتی دلار پیش فروش کرده اند و اگر بخواهند نرخ دلار را ۸۰۰۰ تومان در نظر بگیرند با ضرر هنگفت مواجه می شوند.

وی خاطر نشان کرد: ازدیگر مشکلات موجود کمبود کالا در بازار به خاطر عدم ترخیص کالاهای وارداتی است که به رشد قیمت این محصولات انجامیده است.

در این نشست همچنین احسان بیات از اعضای کمیسیون سخت افزار به بیان برخی دیگر از مشکلات پرداخت و گفت: واردکنندگان این صنف با اطمینان به دولت روی دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برنامه ریزی کرده اند و اکنون با دو برابر شدن این مبلغ منابع مالی برای پرداخت مابه تفاوت ندارند و همچنین افزایش دو برابری نرخ کالاها در بازار به مصرف کننده نیز فشار خواهد آورد.

وی همچنین اعلام کرد: با این اتفاق ۵۰ تا ۶۰ درصد شرکت های وارد کننده سخت افزار با تعطیلی مواجه خواهند شد و همچنین تعدیل نیروی گسترده ای در این صنف رخ خواهد داد.

حمید توسلی از دیگر اعضای کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای از کمبود کالاهای آی تی و آی سی تی در بازار خبر داد و گفت: با توجه به این کمبود کالا در بازار با افزایش قیمت ها مواجه هستیم و دیگر ثبت سفارش جدیدی در این حوزه اتفاق نمی افتد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت آی تی و آی سی تی در تمام امور، دولت باید برای حل مشکلات این بخش کمک کرده و برای ترخیص کالاهای در گمرک مانده اقدامی صورت دهد.