به نقل از رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا دیروز پنجشنبه اعلام کرد که این شرکتها و افراد در زمینه کمک به ایران برای دور زدن تحریمهای مالی آمریکا علیه ایران مجازات شدند.

به موجب این تحریمها این شرکتها دیگر نمی توانند با نظام مالی آمریکا در ارتباط باشند. خزانه‌ داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که اقدام جدید آمریکا در تحریم شرکتهای ناقض تحریمهای ایران نشانه عزم و تعهد این کشور برای ادامه تحریم‌های موجود علیه تهران است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، افراد و شرکتهایی که پنجشنبه به فهرست تحریمهای آمریکا اضافه شده‌اند از کشورهای ترکیه، اسپانیا، آلمان، گرجستان، افغانستان، ایران، لیختن اشتاین و امارات متحده عربی هستند.

خزانه‌ داری آمریکا می گوید که این شرکتها و افراد برای دور زدن تحریم های مالی علیه ایران و فروش نفت و همچنین انتقال فناوری نظامی به تهران کمک کرده‌اند؛ همچنین به گفته مسئولان این وزارتخانه، شرکت های اسپانیایی در دستیابی به تکنولوژی هسته ای به ایران کمک کرده اند.

این دومین بار از زمان توافق هسته ای ژنو  است که آمریکا افراد و شرکتهایی را به خاطر نقض تحریمهای ایران در فهرست سیاه خود قرار می دهد.