شاخص سهام در اکثر بورس های آمریکا و اروپا کاهش یافته است. بازارهای سهام آسیایی اما امروز با رشد، کار خود را آغاز کرده اند. شاخص Nikkei بورس توکیو با 0.2 درصد رشد به 15150.4 واحد رسیده است.


جهانی:

شاخص سهام در اکثر بورس های آمریکا و اروپا کاهش یافته است. بازارهای سهام آسیایی اما امروز با رشد، کار خود را آغاز کرده اند. شاخص Nikkei بورس توکیو با 0.2 درصد رشد به 15150.4 واحد رسیده است.

نرخ رشد اقتصادی ژاپن مطابق انتظارات با افت 0.1 درصدی نسبت به فصل قبل به 0.2 درصد رسیده است. این مقدار، کمینه نرخ رشد از آوریل 2013 است. انتظار افزایش نرخ مالیات ها از دلایل کاهش می باشد. همچنین نرخ رشد سالانه نقدینگی و سپرده های بانک های ژاپنی با افت 0.3 درصدی به 4 درصد کاهش یافته است.

در بازار فلزات اساسی مس، سرب و روی افت قیمت و آلومینیوم و نیکل افزایش قیمت را تجربه کرده اند. مس با افت 0.5 درصدی 6705 دلار در هر تن معامله می شود. این فلز صنعتی با افت قابل توجه در دو روز کاری اخیر به مرز حمایتی 6700 دلار که کمینه سه سال و نیم اخیر است و در این مدت چندین بار در عبور از این قیمت ناموفق بوده، رسیده است. آلومینیوم در ادامه روند افزایشی یک ماه اخیر به محدوده بیشینه چهار ماهه‌اش نزدیک می شود.

قیمت نفت خام سبک امریکا 0.6 درصد کاهش یافته و 108.05 دلار در هر بشکه مبادله می شود.

امروز جلسه وزرای دارایی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار می گردد. در این جلسه تصمیمات مهمی مالی در منطقه یورو از جمله سازوکارهای حمایت از یورو اتخاذ می گردد که تاثیر گسترده ای بر اقتصاد منطقه خواهد داشت.

براساس آخرین گزارش ها، حدود 1.5 میلیون رای دهنده در 16 مارس بر سر صندوق های رای خواهند رفت تا سرنوشت شبه جزیره کریمه را با همه پرسی تعیین کنند. غرب همه پرسی را غیر قانونی و دخالت در قانون رسمی اوکراین می خواند. آمریکا اعلام کرده است که دولت جدید اوکراین را به رسمیت شناخته و دعوت از نخست وزیر جدید اوکراین را گامی در این جهت خوانده است.

طلا با رشد 0.6 درصدی 1342 دلار در هر اونس معامله می شود.

داخلی:

وزیر امور خارجه کشور همزمان با سفر مسئول سیاست خارجی اروپا اعلام کرده است احترام به حقوق هسته‌ای ایران می‌تواند به توافق نهایی پیش از تابستان منتهی گردد. وی  درباره گفت‌وگو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از گفت‌وگوهای سازنده‌ درباره روابط ایران با اتحادیه اروپا و مذاکرات ایران و  3+3 (سه کشور اروپایی و آمریکا،‌ روسیه و چین) خبر می دهد.

امروز اولین جلسه رسمی سه جانبه شرکای اجتماعی با حضور سه وزیر کار، اقتصاد و صنعت در راستای تعیین مزد ۹۳ در شورای عالی کار برگزار خواهد شد. چانه زنی کارگران و کارفرمایان بر سر افزایش ۲۵ تا ۳۵ درصدی حقوق و دستمزدها خواهد بود.

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از کاهش ۴ میلیارد دلاری بدهی خارجی ایران خبر داده به طوری که کل دیون خارجی ایران در پایان سال ۲۰۱۲ به ۱۱.۴۷۷ میلیارد دلار رسیده است.

طبق اعلام سخنگوی دولت امروز و 2 روز زودتر از موعد همیشگی یارانه 45500 تومانی اسفند ماه واریز خواهد شد. دولت بنا دارد فهرست یارانه بگیران را از فروردین سال 93 تغییر دهد و با توزیع فرم جدید خود اظهاری برای دریافت یارانه مجدد ثبت نام کند تا بخشی از مردم در فاز دوم هدفمندی از گرفتن یارانه انصراف دهند.

جدول تغییرات:

  قیمت %  
نفت برنت - دلار/بشکه 108.05 -0.6
طلا - دلار/اونس 1342 0.6
مس - دلار/تن 6705 -0.5
بورس تهران TEDPIX 77219.50 -0.4
سکه طرح جدید 978,000 1.0
دلار - تومان 3069 1.1