تیم اقتصادی ساماکو

Economic Team SamCo
تیم اقتصادی ساماکو

گروه ساماکو با سابقه یک دهه فعالیت اقتصادی داخلی و بین المللی و شناخت مشکلات و راهکار های تجاری با همکاری شرکت های معتبر اقدام به ایجاد تیم اقتصادی نموده .

برخی از فعالیت های ما :

▪ مشاوره تهاتر وجوه در شرایط خاص ( تحریم )
▪ مدیریت خرید خارجی
▪ مدیریت فروش خارجی
▪ ترخیص کالا
▪تشریفات واردات و صادرات
▪ثبت سفارش
▪مشاوره و اجرای تخصیص منابع ارزی
▪ مدیریت امور گمرکی و ترخیص
▪تنطیم قرار داده‌ای تجاری
▪ مشاوره در خصوص ثبت برند ، نام تجاری علائم تجاری و تنظیم صورت جلسات
▪ مشاوره و قبول دعاوی حقوقی و کیفری
▪مشاوره کلیه خدمات بانکی ، گمرکی ، بازرگانی و تجاری


از این رو از کلیه تیم های اقتصادی و تجاری دعوت به همکاری مینماید

شماره تماس : 09134133103

ایمیل :
samaramco@Gmail.com

تهاتر چیست؟

تهاتر یا مبادله کالا به کالا، قدیمی ترین شکل انجام معاملات در جهان به شمار می رود. بازار تهاتر، بازاری است که معاملات در آن براساس مبادله مستقیم کالا یا خدمات یکطرف تجاری با کالا و خدمات طرف دیگر بدون دخالت پول صورت می گیرد. تهاتر دوجانبه (معاوضه حقوقی) از دیر باز در دنیای تجارت رایج بوده است. آنگونه که در علم حقوق اولیه، مفهوم فروش (بیع) برآن صادق بوده است.

در تهاتر سنتی، به دلیل محدود بودن کالا و خدمات و تطابق زیاد نیازها و تولیدات دو طرف، معاملات کاملا به صورت مستقیم و پایاپای انجام می شد ولی امروزه به علت تنوع و گستردگی نیازها و تولیدات امکان تبادل مستقیم بین دو طرف بسیار کمتر است، لذا در بازارهای تهاتری نوین بایستی یک وسیله مبادله اعتباری مانند سند یا کارت اعتباری تعریف نمود تا با مبادله آن میان اعضا چرخه تهاتری به صورت کاملا شفاف و روان انجام پذیرد و بدین ترتیب کسی که سند مبادله و یا کارت اعتباری در اختیار داشته باشد می تواند با خرید کالا و یا خدمات موردنیاز خود در بازار تهاتری آن اعتبار را هزینه کند و عرضه کنندگانی که کالا یا خدمات خود را دراین بازار در قبال دریافت آن سند اعتباری می فروشند می توانند دوباره در همین بازار ملزومات خود را با کمترین نیاز به گردش نقدینگی تهیه کنند. به عبارتی دیگر فردی که سند مبادله یا کارت اعتباری در اختیار داشته باشد می تواند با خرید خدمات کالا یا خدمات مورد نیاز خود در بازار تهاتری آن اعتبار را هزینه کند و کسانیکه کالا و خدمات خود را در این بازار می-فروشند می توانند این اعتبار را دریافت کنند و دوباره در داخل همین بازار، کالا یا خدمات مورد نیاز خود را با استفاده از آن اعتبار، خرید کنند. افزایش قدرت خرید منجر به افزایش تقاضا و در نتیجه محرک تولید و افزایش عرضه محصولات و خدمات خواهد شد.

تهاتر چند جانبه به ضرورت پیشرفت دنیای تجارت پول بنیاد به شکل انتقال دین های پیاپی، قابل اجرا و عملیاتی است و مشکل گشای شرایط فعلی تجارت کشور خواهد بود.

در اقتصاد امروز دنیا بر کسی پوشیده نیست که افزایش قدرت خرید منجر به افزایش تقاضا و در نتیجه باعث افزایش تولید و عرضه محصولات و خدمات خواهد شد. معمولاً دولتها هنگام رکود اقتصادی، از این سیاست برای خروج از رکود و رسیدن به رونق اقتصادی بهره می برند. بازارهای تهاتری از این قابلیت برخوردارند که در دوران رکود اقتصادی امکان انجام فعالیت های بهینه اقتصادی را با تسهیل مبادلات و حذف مشکل کمبود نقدینگی، در سطح بازار بوجود آورند و با استفاده از اسناد اعتباری برای انجام معاملات، مشکل کمبود نقدینگی در بازار را برطرف سازند.

عمده پیش نیاز این امر ایجاد زیرساختهای اطلاعاتی و ارتباطی مناسب و بازار مطمئن و سریع است که با همکاری متقابل متقاضیان و خدمات دهندگان مرکز در عقد قراردادهای لازم و سرعت مبادله اطلاعات تجاری به بهره وری مطلوب نزدیک می شود.


جایگاه جهانی بازارهای تهاتری در جهان

امروزه فعالیت این نوع بازارها به صورت سازمان یافته و مدرن در بیش از 100 کشور جهان رایج می باشد.

در شرایط موجود، هزینه مبادلات حدود 10 درصد بهاء تمام شده کالای نهایی را تشکیل می دهد در حالیکه هزینه مبادله بهینه برای اقتصاد جهانی معادل 4 درصد پیش بینی شده است. این بدین معنی است که بازارهای مبادله ای غیر نقدی که امکان استمرار معاملات را فراهم می آورند از ظرفیت توسعه و گسترش بسیار بالایی برخوردار 

می باشند.


مرکز ما چیست؟

خدمات پیشنهادی این مرکز جهت بهره گیری از این راه کار عملیاتی (تهاتر) در شرایط کنونی کشور عزیزمان پیوستن به این مرکز و عضویت در آن با هدف عقد قرارداد رسمی میان مدت و یا بلند مدت با قابلیت ثبت در مراجع قانونی و دریافت خدمات تهاتر وجوه، دیون، محصولات و ماده می باشد.

مأموریت اصلی شامل ایجاد بستر مناسب و تسهیلات لازم به منظور تهاتر وجوه (ارز)، دیون و کالا بین "بازرگانان و شرکت های ایرانی بستانکار یا بدهکار" با "طرفهای خارجی مرتبط" می باشد.

ماموریت تعریف شده در سطح بین المللی بوده و ضمن عدم نیاز به خدمات سوئیفت، از مسیر مستقلی برخوردار است. بر این اساس در شرایط کنونی کشور، بهره گیری از تهاتر مشکلات پیش روی تجارت خارجی را تا حدود زیادی کاهش می دهد.


هدف اصلی:

به نظم آوردن عملیات بازرگانی خارجی از لحاظ “پرونده های اعتباری“ و “تامین ارز“ و “کارسازی عملیات“ و “قابلیت نظارت و کنترل“ که در اثر تحریم دچار آشفتگی شده است.

•    جابجایی وجوه از بانکهای تحت تحریم خارجی که وجوه نفتی ایران را نگهداری می کنند، در کشورهای کره جنوبی، چین، ترکیه، هندوستان و ژاپن.

•    تامین وجوه مورد نیاز شرکت های ایرانی جهت واریز به حساب تامین کنندگان خارجی در بانکهای تحریم شده و دیگر بانک های خارجی

•    تامین ضمانت نامه های (خارجی) بین المللی ارزی (شرکت در مناقصات بین المللی، حسن انجام کار، تعهدات پرداخت)

•    واگذاری حواله های ارزی منشا داخلی

این مرکز همچنین به طور ویژه آمادگی دارد تا در مورد روپیه و یووان، خدمات لازم را به آن شرکت ارائه کند. بدیهی است در صورت تعریف منابع بر اساس وجوه فوق الذکر، این مرکز مسئولیت نقل و انتقال وجوه را می پذیرد.

خدمات مذکور هم به صورت موردی با نرخ مناسب توافقی روزانه و هم در قالب قرارداد (بلند مدت و کوتاه مدت) که متضمن خدمات کارگزاری به نفع آن شرکت است، قابل ارایه بوده که در این حالت هزینه های تسعیر و جابجایی وجوه با توجه به درخواست کارفرما و بر اساس حداقل فاکتورهای رسمی بانک های خارجی و هزینه حداقلی (که کسری از یک درصد است) محاسبه و طی نامه ای اعلام می گردد که در هر حال متضمن منافع بیشتر و کارمزد کمتر نسبت به عملکرد جاری صرافیها در کشور است.

با اعتقادی که بر راه گشا بودی این روش در کسب و کار و اقتصاد کشور داریم، امیدواریم بتوانیم هر چه بیشتر و بهتر به هدف اصلی این مرکز که همانا رشد اقتصادی و کاهش فشارهای ناشی از تحریم های جهانی بر مردم عزیز کشورمان و تولید کنندگان گرامی می باشد دست یابیم.


مراحل توسعه ماموریت تهاتر

•    ایجاد بازار کوچک تهاتر داخلی-خارجی (ما بین شرکت های همگروه متقاضی و عرضه کننده) اعم از تولیدی، بازرگانی و پروژه ها

•    توسعه فعالیت به متقاضیان و عرضه کنندگان خارج از گروه (در اولویت: سایر شرکت های پتروشیمیایی)

ایجاد زیرساخت و جذب اعتبارات برای پروژه ها (در خارج از کشور) بر اساس تهاتر دیون مرتبط با تعهدات قراردادهای پروژه ها (EPCF و سایر پروتکل ها)خدمات و محصولات بخش تهاتر :


تهاتر وجوه : 

•    در این مرکز، تنظیم معاملات بر مبنای نرخ میانگین بهای خرید و فروش روزانه ارز (که روش تعریف شده در تهاتر وجوه و دیون می باشد)، تعیین می شود.

•    بر اساس محاسبه نرخ میانگین کاهش هزینه ها تا حد 0.1 هزینه تبادلات مالی کنونی، موجب کاهش هزینه تامین ارز برای واردکننده و افزایش درآمد برای صادرکننده خواهد بود.

•    هزینه مزبور در اغلب شرکت ها تا 1.2% مبلغ هر معامله را شامل شده که کاهش این هزینه در پایان سال مالی به صورت سود خالص در صورت های مالی آن شرکت نمودار می گردد؛ این کاهش هزینه ها به طور متعارف رشد حداقل پنج درصدی در سودآوری معاملات خارجی به شیوه تهاتر در آن شرکت ایجاد خواهند نمود.


تهاتر کالا 


تهاتر دیون